Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tip na velikonoční výlet

19. 3. 2016

Velikonoční svátky je možné spojit netradičně s něčím tradičním. Před několika léty jsme o velikonoční neděli navštívili Horní Lužici a byli jsme svědky impozantní jízdy několika set jezdců na koních. Koňská velikonoční jízda v regionu Horní Lužice patří k nejkrásnějším tradicím v sousedním Sasku. Jízda kolem osení, jak se také procesí říká, přiláká každoročně tisíce turistů.

img.obrazky--2-.jpg

Velikonoční křižáci (Křižerjo)

Jedná se o krásnou tradici, známou daleko za hranicemi Lužice. V několika procesích jede do sousední farnosti na ozdobených koních téměř 2000  mužů v černých oblecích a cylindrech. Mají barevné církevní prapory a kříž. Během jízdy zpívají velikonoční zpěvy (kěrluše) a modlí se. První písemné upomínky na tento zvyk pocházejí z roku 1490.  

v2.jpg    

 

 

 

 

 

 

Dobrý pohled na jezdce je v parčíku pod kostelem v obci Crostwitz / Chrósćicy. Doporučuji být zde 30 minut před jízdou (11:30). Nestihnete-li zaparkovat ve vesnici pod parčíkem, je zde několik dalších bezplatných parkovišť u kostela, největší a krásně upravené je u školy asi 100 m od parčíku. Bezplatné a vzorně čisté toalety jsou na faře. 

Další zastávkou bylo město Ralbitz / Ralbicy nedaleko Budyšína. Nachází se zde 90 procent Srbů ze zde žijících obyvatel. Nejvíce turisty vyhledávaným místem je místní lužickosrbský národní hřbitov. Je to jediný hřbitov toho druhu v Evropě.

v4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Na hřbitově jsou stejné náhrobky tvořené bílým křížem, lišícím se od sebe jen jménem zemřelého. Na hřbitově je taková zvláštnost, že se zemřelí ukládají na jednu louku 25 let, jeden vedle druhého, pak se ukládají zase na druhou louku. Kříže z první louky se odstraní, hroby se srovnají se zemí a louka se používá dál, až je opačná louka zaplněná. 

v5.jpg

Při zpáteční cestě by bylo neodpustitelné minout město Bautzen / Budyšín, které je sídlem mnoha významných lužickosrbských institucí.

v6.jpg

Ve starém městě

v7.jpg

                                      Pohled z hradu na Sprévu

v8.jpg

                                                                                                         (fi)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář